Jak tworzyć świetne prezentacje – 5 sprawdzonych wskazówek

Prezentacje stały się narzędziem do sprawnego i atrakcyjnego przekazywania informacji. Spotykamy je na każdym kroku: na konferencjach, wygrywamy z nimi przetargi, by następnie za ich pomocą prezentować wyniki swoim klientom. Przyzwyczailiśmy się do tego modelu i jest nam z nim dobrze. Jednak jest też druga strona medalu tego zjawiska. Trzeba się niejednokrotnie napocić, żeby zwrócić na siebie uwagę, a za sukcesem dobrej prezentacji coraz częściej stoi również warstwa wizualna.

Co zatem zrobić, żeby nie zanudzić swoich odbiorców?

1. Zapomnij o gotowych szablonach

Standardowe szablony udostępniane przez Powerpointa są niestety:

  • nieatrakcyjne
  • nieoryginalne
  • nie przyciągają wzroku

Jeśli nie chcesz, żeby Twoja prezentacja cechowała się właśnie tymi trzema czynnikami – zapomnij o gotowych formularzach. Być może najważniejsza jest treść i to co mamy tak naprawdę do powiedzenia. Jednak wierzę w to, że atrakcyjna pod względem wizualnym prezentacja nie tylko pozwala na pokazanie naszego tematu w lepszym świetle, ale też dodaje po prostu pewności siebie w trakcie samego prezentowania. Taki efekt nie jest możliwy przy użyciu gotowych szablonów.

Stworzenie czegoś oryginalnego wcale nie jest takie trudne. Oczywiście trzeba mieć podstawowy zmysł estetyczny.

Zróbmy mały test. Poniżej przykłady slajdów tytułowych dwóch różnych prezentacji, przygotowanych na ten sam temat. Która z poniższych prezentacji zachęca Cię do kliknięcia?

Zrzut ekranu 2014-11-12 o 13.17.48

Przykład 1

Zrzut ekranu 2014-11-12 o 13.18.31

Przykład 2

Jeśli wpadł Ci w oko przykład nr 2 – jesteś na dobrej drodze :-)

2. Łącz kolory

Pierwszym czynnikiem, który pozwoli Ci stworzyć oryginalną prezentację są kolory. Jak dobrze wiesz, kolory oddziałują na nasze emocje i odpowiednie ich zastosowanie wpływa pozytywnie na odbiór komunikatu, który chcemy przekazać. Jeśli chodzi o łączenie kolorów w prezentacjach, chodzi o to, by przyciągnąć wzrok odbiorcy, a kluczem do osiągnięcia w tym sukcesu jest trzymanie się zasady kontrastu.

 kontrast

Jeśli nie czujesz się zbyt dobrze w temacie dobierania kolorów możesz skorzystać z darmowych narzędzi, służących do tego celu:

3. Używaj pięknych fontów

Zapomnij o Comic Sans i Times New Roman. Ubuntu, Cabin, Lobster, Helvetica – to już zdecydowanie lepszy kierunek. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego kroju pisma również ma psychologiczne znaczenie i może w różny sposób oddziaływać na ludzką percepcję.

fonty (2)

4. Ogranicz tekst

Lubię czytać. Jednak nie wiem jak Ty, ale ja nie lubię “czytać” prezentacji. Jeśli umieścisz na poszczególnych slajdach dużo tekstu, nikt tego po prostu nie przeczyta, a Tobie będzie trudniej skupić uwagę odbiorców. Tekst na slajdach powinien być skróconą wersją tego, co będziesz mówić. Najlepiej jeśli będziesz trzymać się zasady: 1 informacja=1 slajd. Pamiętaj, że prezentacja to nie dokument tekstowy!

treść


5. Grafika zamiast 1000 słów

Jeśli pogodzisz się z tym, żeby nie używać na slajdach zbyt wiele tekstu pora na znalezienie sposobu na to, jak przedstawić swoją ideę, by utkwiła w pamięci odbiorców. Najłatwiej będzie ją po prostu ją zwizualizować, używając takich prostych środków jak:

  • Zdjęcia – tworzą nastrój, przyciągają wzrok odbiorcy, często spełniają funkcję zabawnego komentarza do treści.

Zrzut ekranu 2014-11-10 o 15.32.31

Strony z darmowymi zdjęciami, które możesz wykorzystać w prezentacji:

Skąd brać darmowe zdjęcia?

  • Ikony – pozwalają na łatwiejsze zapamiętanie informacji.

Zrzut ekranu 2014-11-12 o 13.40.32

  • Infografiki – są przydatne szczególnie do prezentowania danych liczbowych, są alternatywą dla skomplikowanych wykresów.

Zrzut ekranu 2014-11-12 o 13.52.44

Tworząc prezentację możesz łączyć wymienione przeze mnie wskazówki w różne kombinacje. Wszystko zależy oczywiście od tematu, który zamierzasz zaprezentować. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić, bo prezentacja musi być przede wszystkim schludna, a informacje, które przekazujesz muszą być osadzone w kontekście. Życzę powodzenia :-)


BONUS

Jeśli nie jesteś przekonany, czy z pomocą Powerpointa uda Ci się uzyskać zamierzony efekt, polecam sprawdzenie innych narzędzi do robienia prezentacji:

Źródła:


Jak dobrze zaprojektować landing page

Pobierz ebook➪

 

W branży marketingu internetowego pracuje od 2012 roku. Skończyła filologię polską i bibliotekoznawstwo, a doświadczenie zdobywała w Blueberry Group, Landingi oraz pracując jako freelancer. Od zawsze fascynują ją treści, stąd w marketingu najbardziej lubi content. Prywatnie stara się dużo czytać, również książki dla dzieci ;)