Mailing reklamowy = baza + wiadomość + landing page

mailing reklamowy

Mailing reklamowy – 3 podstawowe elementy

Mailing reklamowy to bardzo skuteczna metoda sprzedaży – współczynnik konwersji może wynieść nawet kilkadziesiąt procent – ale żeby osiągnąć taki wynik, potrzeba 3 elementów:

 • Trafna baza mailingowa,
 • Zachęcająca wiadomość email,
 • Perfekcyjny landing page.

1. Baza mailingowa

Najlepsze efekty daje zawsze reklama targetowana – czyli kierowana do tych odbiorców, którzy są nią szczególnie zainteresowani. Nie ma sensu wysyłać mailingu reklamowego do przypadkowych osób – z Twojej oferty prawie nikt nie skorzysta.

Jeśli sprzedajesz kursy dla studentów, wysyłaj mailing do studentów, jeśli oferujesz usługi biznesowe, wysyłaj mailing do firm. Stosuj kryterium wieku, płci, zainteresowań i miejsca zamieszkania odbiorcy.

Taką bazę można kupić (im bardziej wyspecjalizowana tym droższa), albo zebrać samemu. Samodzielnie zebrana baza maili jest zawsze najcenniejsza, bo jeśli klient sam przekazuje Ci swój email – stajesz się dla niego niemal znajomym, jesteś rozpoznawalny i prawdopodobieństwo skorzystania z Twojej oferty jest wysokie.

Bazę adresów email możesz zebrać dzięki squeeze page (odmiana landing page do zbierania emaili).

Mailing reklamowy – cel wysyłki

Musisz każdorazowo zadać sobie pytanie: Jaki jest cel tego mailingu? Ogólnie chodzi najczęściej o sprzedaż produktu, ale im więcej szczegółów sobie uświadomisz, tym lepiej.

Czy chodzi o:

 • poinformowanie odbiorcy o nowym produkcie,
 • przekonanie go do marki,
 • natychmiastową sprzedaż produktu,
 • zachęcenie do zapoznania się z wieloma produktami,
 • dosprzedaż dla klientów, którzy już coś kupili,
 • przekonanie klienta do pewnych idei,
 • czy nawiązanie stałej współpracy?

Każdy z tych celów osiąga się inaczej. Warto przemyśleć, co dokładnie chcemy osiągnąć wysyłając mailing reklamowy.

2. Skuteczny mailing reklamowy – 4 strategie

Na wstępie należy założyć, że odbiorca mailingu reklamowego jest osobą, której nie interesuje nasz punkt widzenia i nie wgłębia się w treść e-maila.

Odbiorca chce jasnych i konkretnych informacji o tym, jaką korzyść (!) proponuje mu nadawca. Potencjalny odbiorca ma inne sprawy na głowie niż kolejny mailing reklamowy.

Aby zainteresować adresata naszą ofertą, układając treść maila, możemy stosować różnego rodzaju strategie:

1. Jak najwięcej dobrego – najprostsza, bo polega na wymienianiu wszystkich zalet naszego produktu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że przeciętny odbiorca naszego e-maila jest zasypywany masą ofert handlowych i jest już uodporniony na wszelkiego typu tradycyjne formy marketingu. To, czy w ogóle zdecyduje się przeczytać naszą ofertę zależy też od tytułu i konwencji graficznej maila.

2. Jak najwięcej zysku – to o wiele bardziej skomplikowana strategia. Pisząc ofertę musimy się przyjrzeć profilowi potencjalnego klienta i zastanowić, jakie nasze cechy mogą go przyciągnąć. Te argumenty trzeba zawrzeć w tytule i pierwszych zdaniach wiadomości.

3. Przyciągniecie uwagi – coraz powszechniej stosowana metoda w email marketingu. Można ją zastosować poprzez np. niedokończone zdania albo intrygujące pytania. Według ekspertów, jeśli odbiorca zadaje sobie pytanie “co będzie dalej?”, jest duża szansa, że zainteresuje się reklamą i zapamięta jej przekaz.

4. Poinformowanie – Zbyt nachalna reklama działa w sposób odstraszający. Czasem lepiej jest tylko poinformować, zostawiając decyzję w gestii odbiorcy.

Skuteczny mailing – tytuł wiadomości

Z poszczególnymi strategiami związana jest kwestia tytułu wiadomości e-mail. Jeśli zastosujemy prostą metodę opartą głównie na wymienianiu swoich zalet możemy zatytułować naszą wiadomość: “Landrynki za 2 zł”.

Aby bardziej wpasować się w oczekiwania naszych potencjalnych klientów, należałoby kierować się korzyściami, które osiągną dzięki naszym produktom. Wówczas tytuł maila będzie brzmiał: “Zdrowe landrynki”.

Zgodnie ze strategią reklam teaserowych, tytuł maila powinien brzmieć “Jola nie dała”. Potencjalny odbiorca zacznie się zastanawiać czego Jola nie dała… i czy to jest to, o czym on myśli…

Tak zatytułowany e-mail przyciągnie uwagę adresata i zwiększy prawdopodobieństwo odwiedzenia strony internetowej z naszymi produktami, którym to Jola nie dała… rady się oprzeć.

Jak podpisać mailing reklamowy?

Wielu z Was zadawało sobie pewnie pytanie: jak odpowiednio podpisywać e-maile? Powszechnie wiadomo, że ludzie wolą dostawać bardziej spersonalizowane wiadomości, dlatego lepiej gdy w polu “Od” napiszemy “Pan X” niż “Firma X” – ot taki ciepły marketing.

Z drugiej strony chcemy jednak wpoić klientowi pozytywny wizerunek i nazwę firmy. Dotyczy to zwłaszcza firm posiadających silną pozycję marki w danej branży. Rozwiązanie jest proste – podpisz się jako Imię Nazwisko z Firma.pl.

3. Landing page a mailing reklamowy

Ale sam mailing reklamowy to nie wszystko. Jeśli chcemy, żeby klient kupił dany produkt, trzeba jeszcze stworzyć landing page. Nie wystarczy przekierować klienta z maila do sklepu internetowego – prawdopodobieństwo tego, że złoży zamówienie jest niewielkie, bo:

 • może się zgubić w gąszczu nawigacji sklepu,
 • może zobaczyć produkt, który nie przypomina mu obietnicy, którą dostał w mailingu,
 • może zacząć porównywać produkty, co w konsekwencji skłoni go do wpisania zapytania w Google i opuszczenia Twojej strony,
 • może zrezygnować w dowolnym miejscu wieloetapowego procesu zakupu.

Potrzebna jest specjalna strona docelowa (landing page), stworzona specjalnie dla potrzeb danego mailingu reklamowego i danego produktu. Zarówno treść, jak i grafika muszą przypominać to, co klient zobaczył w mailu.

Na pierwszym planie powinien być wyraźny przycisk konwersji (np. „Kup teraz”, „Kupuję”, itp.) – a zamówienie musi być złożone tak prosto i szybko, jak to możliwe. Gotowe szablony landing page oferują Landingi.pl.

Na stanowisku Account Managera na co dzień pomaga, doradza i edukuje Użytkowników w temacie idealnych landing page’y. Jako absolwentka Ekonomii o specjalności Komunikacja w biznesie na UE w Katowicach, współtworzy także strategie marketingowe w firmie. Po godzinach planuje kolejne podróże w różne strony świata.

 • http://lepszeteksty.pl konrad

  “zdrowe landrynki” absolutnie nie jest korzyścią stojącą za landrynkami. KORZYŚĆ to coś, co może klient zyskać dzięki tym landrynkom, a więc np. “Landrynki, które idealnie osłodzą ci wieczór”, “Landrynki, które przywołają tamten cudowny smak…” itp. Poza tym odradzam strategię tytułów teaserowych. Jeśli w tytule nie ma precyzyjnie określonej korzyści to szanse na otwarcie wiadomości są b. słabe.
  Pozdrawiam!

  • https://plus.google.com/111387511543996215652 Paulina Kamińska

   Rzeczywiście “zdrowe landrynki” nie są tu najlepszym przykładem ;) Pozdrawiam i dzięki za uwagi!